top of page

ניכור הורי " לא נולד בחלל ריק" ד"ר יריב וינצר אסטרטג , ניהול משברים שמפחתיים

אב שלא פגש את הילד שלו כבר יותר מ-10 שנים תבע לבטל את המזונות בטענה לניכור הורי שנובע מהסתה מצד האם.

אלא שההיסטוריה שלו עם הילד הוכיחה שיש לכך סיבה, והיא לא קשורה בהכרח לאם

שמסרב לקשר עם אביו נדחתה לאחרונה לאחר שסגנית בית המשפט למשפחה בחיפה הגיעה למסקנה שאי אפשר להאשים את הילד ברגשות הקשים כלפיו.

היא דחתה את ההאשמות הקשות של האב, שטען שהאם גרמה לניכור הורי, וקבעה כי הסירוב של הילד "לא נולד בחלל ריק והוא פרי התנהגותו של האב".

ההורים נפרדו סופית זמן קצר לאחר הלידה, בעקבות תלונה שהגישה האם על האב במשטרה עקב ניסיון דקירה, ולימים הוא הורשע בתקיפה. בהמשך, הם הגיעו להסכם שקבע כי האחריות ההורית על הילד תהיה אצל האם והאב יוכל להיפגש איתו בהתראה של 24 שעות וישלם לו מזונות כוללים של 1,800 שקלים.

כשנה לאחר מכן הגיש האב תביעה לקביעת זמני שהות אבל היא נמחקה כעבור שנתיים מאחר שסירב להיפגש עם הילד במרכז קשר ולשתף פעולה עם הגורמים המקצועיים.

שנתיים חלפו והאב לא יזם כל קשר עם בנו. ב-2014, כשהאם רצתה לקחת את הילד לחו"ל הוא סירב לחתום על הבקשה לדרכון. הילד, אז בן 7, ניסה לפנות אליו לראשונה בחייו אבל האב סירב, ולגרסת האם אמר לו שהוא שונא אותו ואיחל לו למות. לפיכך, היא ביקשה מבית המשפט לאשר לה לקבל עבור הילד החלטות ללא תלות באביו. האב לא שיתף פעולה עם ההליך ובקשתה התקבלה.

את התביעה לביטול המזונות הגיש האב ב-2018, אחרי שנים של נתק מבנו. הוא טען שהבן הוא "ילד מרדן" ומסרב להיפגש איתו בשל ניכור הורי שנובע מהסתה מצד אמו.

האם טענה לעומת זאת כי עשתה כל מה שהיא יכולה כדי לעזור לילד לחדש את הקשר אבל האב לא שיתף פעולה, ביטל מפגשים, לפעמים ברגע האחרון, ופגע בילד. האם הוסיפה כי היום הילד השלים עם המצב ולא מעוניין יותר בקשר עם אביו. היא ביקשה שלא לשלול את מזונותיו בנסיבות תוך שהדגישה כי אין לה יכולת כלכלית לממן אותו לבדה.

לא ראה את טובתו

סגנית הנשיא הסבירה שאפשר לשלול מילד מזונות רק במקרים קיצוניים, כשברור באופן מובהק שהסירוב לקשר לא מוצדק. אלא שבמקרה הזה ההתנגדות של הילד לקשר היא "פרי התנהגותו של האב כלפיו". גם אם לאם יש איזושהי אחריות לכך, ברור שלא היא זו שגרמה לילד לגבש עמדה שלילית כלפי האב ולאב "אחריות ממשית ליצירת הנתק".

השופטת ציינה שלאורך השנים האב פגע בילד שוב בשוב, בין היתר כשביטל מפגשים ברגע האחרון, הפסיק "באבחה אחת" הליך הסדרי שהות וניהל עמו שיחת טלפון קשה סביב סוגיית הדרכון שגרמה לו לטראומה. בהקשר הזה הדגישה השופטת שדווקא כשנקרתה בדרכו של האב הזדמנות פז לחדש את הקשר הוא לא ראה את טובתו והרחיק את הילד עוד יותר.

בנסיבות אלה, קבעה, אין שום הצדקה לשלול מהילד מזונות, דבר שגם יפגע ביכולת של האם לספק את צרכיו לנוכח מצבה הכלכלי.

לפיכך, השופטת דחתה את התביעה. למרות זאת, היא החליטה שלא לחייב את האב בהוצאות כדי לתת להורים הזדמנות לשים את העבר מאחור ולפעול בשיתוף פעולה למען הילד, שגורלו נתון בידיהם.

מבוא

הצדדים הם בני זוג לשעבר והורים לקטין, יליד 2008.00.00 .הם הכירו בשנת 2007 ,

נפרדו לאחר מערכת 3 יחסים קצרה. בסמוך

לאחר לידת הקטין הגישה הנתבעת תביעות לעניין מזונות הקטין ואחריות הורית

4 )תמ"ש 08-12-00000 ,תמ"ש 08-12-00000 בהתאמה

הליכים אלה הסתיימו בהסכם פשרה שקיבל תוקף של פסק דין ביום 2009.2.8

להלן – "פסק הדין"

בהתאם להסכמה מושא פסק הדין האחריות ההורית כלפי הקטין ניתנה לנתבעת. הואיל ובאותה עת התנהלו נגד התובע הליכים פליליים, הוסכם שהתובע יהא רשאי לפגוש בקטין לאחר תיאום עם הנתבעת 24 שעות מראש.

הוסכם עוד שבתום ההליכים הפליליים נגד התובע, יפנו הצדדים ליחידת הסיוע לשם קביעת זמני שהות בין האב לבין הקטין, ואלה יובאו לאישור בית המשפט.

בנוסף לכך הגיעו הצדדים להסכמה לפיה התובע

2 צפיות

Comments


bottom of page