top of page

ניכור הורים - סיבה להפחתת מזונות/ פרידה חכמה

בשל התנהלות האם, שבעבר סיכלה מפגשים ולא שיתפה פעולה, יש הצדקה להפחתת המזונות.


במשך שנים ניסה האב לחדש את הקשר עם ילדיו ללא הצלחה משמעותית.

דווקא כשנראה היה שיש סיכוי לשיפור הוא נפרד מהם בשיחת וידאו.

בית המשפט קיבל את בקשתו להפחית את המזונות אך קבע כי בשל התנהלותו אין לבטלם כליל.


בית המשפט הכריעה לאחרונה בתביעה לביטול מזונות שהגיש אב לשני ילדים, הנתק בין האב לילדיו החל לפני שנים ולמרות ניסיונות רבים של גורמי הרווחה ובית המשפט להביא לחידוש הקשר, לא הייתה פריצת דרך משמעותית.

האב החליט בניגוד להמלצת הגורמים המקצועיים להיפרד מילדיו סופית. השופטת קבעה כי לשני ההורים תרומה למצב העגום ובנסיבות אלה אין לבטל את המזונות אלא להפחיתם.

הניכור החל כבר בסמוך לגירושין והאב הגיש בקשה לקביעת זמני שהות בה ציין כי לא פגש בילדיו מזה כחודש.

אחת ההחלטות של בית המשפט מזונות זמניים, במסגרתה חויב האב ב-3,200 שקל עבור שני הקטינים.

התנגדות הילדים לפגוש את אביהם המשיכה. בהמשך חויב האב במזונות בסך 3,600 שקל ובדמי טיפול בסך 500 שקל.


בערעור הסכימו הצדדים על הפחתת דמי הטיפול לסך של 200 שקל בחודש.

בשנים שלאחר מכן נעשו ניסיונות לחדש את הקשר בין הילדים לבין אביהם ללא הועיל. הילדים הביעו התנגדות חריפה.

בהמשך הגיש האב תביעה לביטול המזונות. גם בשלב זה נעשו מאמצים לחדש את הקשר והצדדים נשלחו להדרכה הורית.

בתקופה זו התקיימו מפגשים בין האב לילדים וגורמי הרווחה דיווחו על התקדמות חיובית בקשר.

לפני כשנה הודיע האב באופן מפתיע כי הוא מעוניין להפסיק את המפגשים מאחר שלדבריו הם מכבידים על הקטינים והוא לא מעוניין להזיק להם.

האב ביצע שיחת וידאו עם ילדיו בה הודיע להם כי הוא מנתק את הקשר.

במסגרת התביעה טען האב כי מכיוון שהמאמצים לשקם את הקשר לא צלחו, יש לבטל את החיוב במזונות.

האם טענה כי בכל פעם שהייתה התקדמות בקשר האב טרפד את המפגשים, וכעת הוא מנסה להתעשר ממחדליו.

שופטת ביהמ"ש אמרה כי לדעתה חשוב להמשיך קשר עם הילדים ואין זה הזמן להפסיק, האב עמד על שלו וביקש להיפרד מהילדים. זאת, אף שלא נערכה שיחת הכנה לילדים ולמרות בקשת המטפלים לערוך את הפרידה במפגש פרונטאלי שהיה אמור להתקיים שבוע שלאחר מכן.

היא כתבה שהתיאור שמתארים המטפלים באשר לתגובת הקטינים קורע לב: "שניהם נצפו קשובים ומופתעים, האב הביע את אהבתו להם, נפרד ועזב את הזום. בעקבות עזיבת האב, דממה שררה במסך. רגע אחרי הילדים עזבו את המקום ונכנסו לחדריהם.

השופטת הוסיפה כי כיום נראה שאין סיכוי לשיקום הקשר וכי לאב תרומה לכך שנסתם הגולל על ההליך הטיפולי, כך שאין לבטל את המזונות כליל.

עוד היא ציינה כי בשל התנהלות האם, שבעבר סיכלה מפגשים ולא שיתפה פעולה, יש הצדקה להפחתת המזונות. השופטת קבעה שבתקופה בה האם לא שיתפה פעולה המזונות יופחתו ל-2,700 שקל.

היא קבעה כי בהמשך הסכום יופחת בסך של 900 שקל לחודש במשך 43 חודשים. בתום התקופה ישובו המזונות לסכום המקורי למעט החיוב בדמי טיפול.לאור על האמור אני קובע כי השלב החכם והנכון לפגוש את דרכי המקצועית הוא השלב הראשון בו עוד ניתן לדבר .


שמי יריב וינצר אני ד"ר לסוציולוגיה ובעל רקע משפטי עשיר בייצוג כעו"ד פלילי משפחה מעמד אישי וכמנהל עיזבון מטעם בית המשפט.

לאחר שנים של התמקצעות והובלת משרד מצליח ומשגשג וניסיון רב ביותר, החלטתי לזקק את הכל ולעסוק רק בניהול משברים משפחתיים מורכבים אל תוך העולם האסטרטגי . אני חשוב שאני היחיד בישראל עם רגע מקצועי כעו"ד ומגשר שכעת עוסק רק בניהול משברים משפחתיים מורכבים ולא כעו"ד.

השתדלתי להסביר על קצה מזלג את התהליך המשפטי את החוויה הפחות נעימה של כל התהליך , לפעמים יש להביט ממקום שונה ואחר על המושג פרידה. להביט ממקום של יצירת הזדמנות לעתיד חדש וטוב יותר. לא נתקלתי באנשים שעמדו בחופה וחשבו על גירושין ו/או בגידה אבל זה קרה.

הפצע כואב מאד ואירוע קשה להכלה. למרות זאת חובה עלי כמנהל המשבר המשפחתי לנהל בדרך של הקשבה לימוד ובניית תוכנית אסטרטגיה נטולת רגשות. המטרה שלי חייבת להיות עם קו ברור של צמצום הפסדים צמצום הוצאות כספיות מיורות צמצום זרימת דם רע ולא פחות ואולי יותר לדאוג ולהיות האחראי במידה ויש ילדים הם לא חלק מהמשחק הקשה.

ילדים לעולם חייבים להיות מחוץ למשחק בין ההורים אסור שילדים יהיו בני ערובה וחלק מהתהליך הרע.


למען הסר ספק אין אני מנהל את המשבר המשפחתי כעו"ד ואיני מייצג משפטי. המטרה שלי להוביל את הצדדים לסיים את התיק בבית הדין הרבני.


החזון שלי:

ניהול משברים בתא המשפחתי ויצירת פתרונות תוך שמירה על ערכי אנושיות ניהול מניהול משברים בתא המשפחתי ויצירת פתרונות, תוך שמירה על ערכי אנושיות.
ניהול המשבר המשפחתי שברים בתא המשפחתי ויצירת פתרונות, תוך שמירה על ערכי אנושיות.

ניהול משברים בתא המשפחתי ויצירת פתרונות, תוך שמירה על ערכי אנושיות. ניהול משברים בתא המשפחתי ויצירת פתרונות, תוך שמירה על ערכי אנושיות.


6 צפיות0 תגובות

Kommentare


bottom of page